Zaterdagavond 29 november 2025 organiseert Henk Van Cauwenbergh in het Grand Casino opnieuw de benefietavond Welcome @ a beautiful Gala waarbij een kunstwerk van deze life style topfotograaf en prinses Delphine van Saksen-Coburg geveild wordt ten voordele van Mercy Child Samaritan Care. Dankzij de opbrengst van de 2 vorige veilingen, kon het Knokke-Heistse huisartsenkoppel Laurence Combes en Kristof Declerck dit jaar starten met het bouwen van het Skilling Center, een technisch schooltje voor Oegandese weeskinderen.
In januari 2025 zijn de werken van start gegaan. Intussen zitten de ramen en de deuren erin en kan begonnen worden met de afwerkingsfase. “Graag willen we de kinderen een ambacht of skill” aanleren” verduidelijkt Laurence. “Zo hopen we dat elk kind onafhankelijk en zelfstandig verder door het leven kan gaan. De kinderen die de capaciteit hebben om verder te studeren zullen we hierin steunen. De andere kinderen willen we verder opleiden en een scholing geven. Het gaat om opleidingen zoals o.a. snit en naad, kapper/kapster, land- en tuinbouw, mechanica, horeca houtbewerking, … Het lijkt me heel belangrijk om elk weeskind dat het weeshuis verlaat als volwassen persoon verder een betekenisvol leven kan leiden en zelfstandig kan functioneren. Het ontwikkelen van je eigen vaardigheden is immers de weg naar onafhankelijkheid en vrijheid. Wat 6 jaar geleden startte als een bezoek op reis is ondertussen uitgegroeid tot een fantastisch gegeven. Dit maakt me heel blij en gelukkig!” aldus de Knokke-Heistse huisarts.
Historiek van Mercy Child Samaritan Care
Johnson Aggrey Kagabo is een Oegandese leraar en priester. Hij richtte in 2017 Mercy Child Samaritan Care (MCSC) op. Dit is een organisatie die zich inzet om tegemoet te komen aan de behoeften van kwetsbaren en weeskinderen. Er is geen financiering door de overheid. Het bestaan is gebaseerd op fundraising, donaties, opbrengsten van dansoptredens en muziek en vrijwilligerswerk. In 2019 bestond het project enerzijds uit een 20-tal weeskinderen. Ze logeerden in een huurhuis onder toezicht van vrijwilligster Grace. Anderzijds was er een klein schooltje met 4 klasjes voor de weeskinderen, maar ook voor de kinderen uit de wijk Luti die niet de mogelijkheid hadden om naar een gewone school te gaan. Er waren een 100-tal leerlingen op dat moment. Een tijdelijke houten constructie was gebouwd op de grond achter de lokale kerk.
In 2019 besloot Laurence Combes haar 10-jarige dochter Amélie voor het eerst mee te nemen naar Afrika. Zo reisden ze met hun drietjes naar Oeganda. Heel graag wilden ze een lokaal project steunen en dit koppelen aan hun reis. Via couchsurfing, dit is een groots internationaal op internet gebaseerd gastvrijheidsnetwerk, kwamen Laurence en Kristof in contact met Doreen uit Kampala. Via haar leerden ze Johnson en zijn Mercy Child Samaritan Care kennen. Ze logeerden 4 dagen bij hem thuis en konden zo de weeskinderen van dichtbij volgen. Ze namen deel aan de lessen, speelden met de kinderen en aten met ze samen. Ze organiseerden een medisch (school)onderzoek voor alle kinderen. Zo beleefden ze van heel dichtbij het project mee en ervaarden dat hun centen goed zouden gebruikt worden.
Ondanks de moeilijke Covidperiode is het project niet alleen blijven bestaan maar zelfs nog kunnen groeien. In 2019 werd grond gekocht, want de ruimte achter de kerk was maar een tijdelijke optie. Eerst werd een weeshuis gebouwd zodat ze geen huishuur meer hoefden te betalen. Het gebouw bestond uit een groot huis met een keuken en een sanitair blok en een slaapzaal voor de meisjes en een voor de jongens. Voor de veiligheid van de kinderen werd het terrein ommuurd.
Vervolgens bouwde MCSC een basisschool met 7 klaslokalen en een kleuterklas. Het werd een vaste constructie met bakstenen en ramen. De houten constructie werd wel gerecupereerd en verder gebruikt in de huidige setting. Er werd een tweede stuk grond aangekocht op wandelafstand van de school en het weeshuis. Daar worden momenteel planten en groenten voor eigen gebruik gekweekt.
Door Corona konden Laurence en Kristof tijdelijk niet meer ter plaatse gaan. Nu hebben ze opnieuw de mogelijkheid om te reizen naar Oeganda en de kinderen te bezoeken. “Het doet deugd om in levende lijve te zien hoe alle energie en inzet is uitgegroeid tot een fantastisch geheel” getuigt Laurence. “Ook Amélie is onder de indruk en enthousiast! Ze is de grote vedette van alle kinderen! De kinderen zijn heel dankbaar en het geeft hen hoop doordat ze gehoord worden. Wilskracht, geloof en dankbaarheid zijn aanwezig bij elk kind. Dankzij de zorgmoeder Grace, zelf ook een wees, leren ze de huishoudelijke taken. De lessen worden allemaal gegeven in het Engels. De Oegandese eindtermen gelden ook in onze school. De kinderen krijgen een mooie kans om een normaal leven te hebben. Hoop is volop aanwezig” besluit de gedreven Knokke-Heistse arts.
Voor meer info over dit ontwikkelingsproject:
Vragen over benefietavond Welcome@a beautiful Gala:
henk@henkvancauwenbergh.be - 0475 45 87 66