Knokke-Heist bezoeken als toerist?
Ja Nee

Zenderonderzoek toont waar jonge ooievaars uit het Zwin gaan broeden

Na zeven jaar zenderonderzoek in het Zwin Natuur Park ontstaat een steeds duidelijker beeld van waar jonge ooievaars zich later als broedvogel vestigen. Van zeven gezenderde ooievaars is intussen bekend waar ze zelf gingen broeden. De meeste vogels blijven dicht bij hun geboorteplek, terwijl enkele honderden kilometers verderop een eigen nest bouwen. 
 
Een gezenderde ooievaar vestigde zich nabij Karlsruhe in Duitsland, op ongeveer 430 kilometer van het Zwin. Een andere vogel broedt in 2026 al voor het vierde jaar op rij in de omgeving van Caen in West-Frankrijk, op ongeveer 350 kilometer afstand. De andere ooievaars vestigden zich in of vlak bij het Zwin Natuur Park.
 
“Dankzij de zenders kunnen we niet alleen volgen waar jonge ooievaars tijdens hun trek naartoe gaan, maar ook waar ze zich uiteindelijk vestigen en zelf voor nageslacht zorgen”, zegt Wouter Faveyts, wetenschappelijk medewerker van het Zwin Natuur Park. “Zo krijgen we zicht op hun volledige levensloop en op de grote verschillen tussen individuele vogels.”

Vrouwtjes trekken gemiddeld verder weg 
De twee ooievaars die zich het verst van het Zwin vestigden, zijn allebei vrouwtjes. Dat sluit aan bij de algemene vaststelling dat mannetjes meestal dichter bij hun geboorteplek blijven, terwijl vrouwtjes gemiddeld verder wegtrekken. Er zijn wel uitzonderingen. Zo vestigden ook vrouwtjes zich vlak bij hun ouderlijke nest in het Zwin Natuur Park.
 
Slechts een minderheid bereikt de broedleeftijd 
Ooievaars beginnen meestal pas op drie- of vierjarige leeftijd zelf te broeden. Door de hoge sterfte tijdens de eerste levensjaren bereikt slechts een minderheid die leeftijd.
 
Sinds 2019 kregen in totaal 39 jonge ooievaars uit het Zwin Natuur Park een zender. Daarvan zijn er momenteel zeventien in leven. Zeven vogels werden in 2026 gezenderd. Dat brengt het totaal op 46 zenders.  
 
De gegevens geven onderzoekers inzicht in hun trekgedrag, overleving, vestiging en broedsucces. Zo wordt stap voor stap duidelijk hoe jonge ooievaars uit het Zwin hun plaats vinden binnen de Europese ooievaarspopulatie.
 
 

“Langdurig onderzoek levert inzichten op die we na één of twee jaar nog niet kunnen zien”, zegt Ina De Wasch, directeur van het Zwin Natuur Park. “Dankzij de peters en meters kunnen we de ooievaars blijven volgen en onze kennis verder uitbouwen.”
 
Onderzoek dankzij peters en meters 
Het zenderproject wordt mogelijk gemaakt door peters en meters die de aankoop van de zenders financieren. In 2026 zijn dat Hotel Olympia, de Zwingidsen, Natuurpunt Jabbeke en Renett BV.
 
Ook in 2027 kunnen bedrijven en particulieren voor 1.280 euro een zender sponsoren en peter of meter worden van een ooievaar.
 
Meer informatie over het onderzoek en de gezenderde ooievaars is te vinden op www.zwin.be 

en via de sociale mediakanalen van het Zwin Natuur Park.

Vertel het verder

Via Facebook Via Twitter